AMSTERDAM

 

 

Ana Sayfa
Amsterdam
 
Amsterdam
   
  Roma Hakkında Herşey
ROMA
  Amsterdam Menü   Amsterdam Schiphol Havalimanı
    Amsterdam ana sayfa
    Tarihçe
    Müzeler
    Gezmek için...
    Fotoğraflarla Amsterdam
    Ulaşım, Online bilet
    Şehir içi ulaşım
    Gece hayatı
    Kafe-Barlar, Restoranlar
    "Coffee Shop"lar
    Gitmeden önce
    İlgili web adresleri
    Havalimanı
    Önemli telefonlar
    Vize ve Konsolosluk
 
Merhaba Amsterdam » Amsterdam Schiphol Havalimanı
Amsterdam Schiphol Havalimanı


Amsterdam Schiphol Havalimanı

Schiphol Havalimanı, Hollanda'nın en büyük havalimanı olmasının yanısıra Avrupa'nın dördüncü, dünyanın onuncu en büyük havalimanıdır. 1991 yılında yapıldığında 101 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun hava trafik kontrol kulesine sahip olan havalimanının tabanı ise deniz seviyesinden 3 metre aşağıdadır.

Schiphol Havalimanı, trenle Amsterdam Merkez İstasyonu'na 20 dakikadan az mesafededir ve yılda yaklaşık 42 milyon yolcuya hizmet eder. Uluslararası yolcular gözönüne alındığında 2006'da London Heathrow, Paris Charles de Gaulle ve Frankfurt am Main havalimanlarının ardından dünyanın en yoğun 4. havalimanıdır. Taşınan kargo miktarına bakıldığındaysa 2006'da Paris ve Frankfurt'un ardından 3. sırada yer almıştır.

Schiphol, Royal Dutch Airlines'ın (KLM) ana havalimanıdır ve 2005 yılından bu yana direk uçuş yapılan noktalar 91 ülkede 260 noktaya ulaşmıştır. Ayrıca 120'den fazla ödülü bulunan Schiphol, 1980, 1981, 1984, 1985, 1986, 1990 ve 2003 yıllarında dünyanın en iyi havalimanı seçilmiştir ve çok geniş bir alış-veriş alanına sahiptir. Schiphol Plaza adı verilen bu alanda haftanın her günü gece yarısına kadar açık kalan bir süpermarket de bulunmaktadır. Sadece yolculara değil herkese açık olan bu alanda Rijksmuseum da küçük sergiler düzenlemektedir.

 


İletişim / Telif hakları

  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaAmsterdam.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve görsel
öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 -