AMSTERDAM

 

 

Ana Sayfa
Amsterdam
 
Amsterdam
   
  Roma Hakkında Herşey
ROMA
  Amsterdam Menü   Tarihçe
    Amsterdam ana sayfa
    Tarihçe
    Müzeler
    Gezmek için...
    Fotoğraflarla Amsterdam
    Ulaşım, Online bilet
    Şehir içi ulaşım
    Gece hayatı
    Kafe-Barlar, Restoranlar
    "Coffee Shop"lar
    Gitmeden önce
    İlgili web adresleri
    Havalimanı
    Önemli telefonlar
    Vize ve Konsolosluk
 
Merhaba Amsterdam » Tarihçe
Amsterdam Tarihçe


Amsterdam'ın Tarihçesi

12. yüzyılda bir balıkçı kasabası olan Amsterdam, efsaneye göre botla Amstel Nehri kıyılarına çıkan 2 Frizyeli balıkçı tarafından keşfedildi. Amstelredam adı verilen kasabanın ismi zamanla Amsterdam'a dönüştü. Amsteldam halkına, şehri Hollanda'ya bağlayan köprülerden parasız geçme hakkının tanındığı gün (27 Ekim 1275) geleneksel kuruluş günü kabul edilir.

Amsterdam 14. yüzyıldan itibaren ticaret sayesinde gelişmeye ve büyümeye başladı. 16. yüzyıldan itibaren Hollanda'da İspanyol İmparatorluğu'na karşı isyanlar baş göstermeye başladı. Sonraları iyice kızışan ayaklanmalar, Seksen Yıl Savaşları olarak da bilinen Hollanda İsyanı'na (1568-1648) dönüştü. 1578'de Amsterdam'ın da aykalanmalara dahil olmasıyla birlikte, buradaki tüm katolik kiliseler protestan hale getirildi. İspanya'dan tamamen kopuşun ardından ise Hollanda Cumhuriyeti gizlice ibadet etmek zorunda kalan katolikler hariç, farklı dinlere olan toleranslı tavrıyla tanındı. Bu sayede İspanyol ve Portekizli yahudiler, hala İspanya kontrolünde olan ülkelerden gelen mülteciler ve Fransa'dan gelen protestanlar için güvenli bir yer halini aldı.

"Altın Çağ"ı olarak kabul edilen 17. yüzyıl başlarında Amsterdam, dünyanın en varlıklı şehirlerinden biri haline geldi. Ayrıca Amsterdam'dan Baltık Denizi'ne, Kuzey Amerika'ya ve Afrika'ya düzenlenen gemi seferleri ile dünya çapında bir ticaret ağının temelleri oluşturuldu. 18. ve 19. yüzyıllarda İngiltere ve Fransa'ya karşı girilen savaşlar nedeniyle Amsterdam'ın refah düzeyinde de gerilemeler yaşandı. Buna rağmen 1815'te Hollanda Krallığı'nın kurulmasıyla düzelmeler başladı.

19. yüzyılın sonları Amsterdam için neredeyse ikinci bir Altın Çağ haline geldi. Şehre yeni müzeler, bir tren istasyonu ve bir konser salonu inşa edildi. Endüstriyel devrimin Amsterdam'a ulaşması ayrıca şehri Ren Nehri'ne ve Kuzey Denizi'ne bağlayan su kanallarının yapılmasıyla, Amsterdam'ın tüm Avrupa'yla ve dünyayla olan bağı arttı.

I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar 5 gün süren çatışmanın ardından 10 Mayıs 1940'ta Hollanda'nın kontrolünü ele geçirdi. Savaş sona erene kadar aralarında genç Alman kızı Anne Frank'ın da olduğu yaklaşık 105 bin yahudi, toplama kamplarına kapatıldı. Savaşta, Hollandalı sadece 5 bin yahudi sağ kalabildi.


 

 


İletişim / Telif hakları

  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaAmsterdam.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve görsel
öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 -