AMSTERDAM

 

 

Ana Sayfa
Amsterdam
 
Amsterdam
   
  Roma Hakkında Herşey
ROMA
  Amsterdam Menü   Anne Frank Evi
    Amsterdam ana sayfa
    Tarihçe
    Müzeler
    Gezmek için...
    Fotoğraflarla Amsterdam
    Ulaşım, Online bilet
    Şehir içi ulaşım
    Gece hayatı
    Kafe-Barlar, Restoranlar
    "Coffee Shop"lar
    Gitmeden önce
    İlgili web adresleri
    Havalimanı
    Önemli telefonlar
    Vize ve Konsolosluk
 
Merhaba Amsterdam » Müzeler » Anne Frank Evi
Amsterdam Müzeleri

  Amsterdam Müzeleri
- Van Gogh Müzesi
- Anne Frank Evi
- Rijksmuseum
- Rembrandt Evi Müzesi
- Amsterdam Tarih Müzesi
Anne Frank Evi

Prinsengracht 263'de bulunan bu evde Anne Frank ve ailesi iki yıldan uzun süre yaşamıştır. Gizli bir girişle ek bir binaya bağlanan evde Van Pels ailesi ve Fritz Pfeffer savaş sırasında uzun süre burada saklanmıştır. Ek binanın girişini kapatması için antreye hareket edebilen bir kitaplık yerleştirilmiştir. Anne'in babasının ofis olarak da kullandığı binanın çalışanları, içeride saklanan sekiz kişiye yardım etmiş ve ihtiyaçlarını karşılaşmıştır. 4 Ağustos 1944'te saklanma yerinin ortaya çıkmasıyla bu insanlar toplama kamplarına gönderilmiş, savaştan sadece Anne Frank'ın babası Otto Frank canlı kurtulmuştur.

Günümüzde müze haline getirilen Anne Frank Evi, hala II. Dünya Savaşı'nın atmosferini içinde barındırmaktadır. Anne Frank'ın günlüğünden alıntılar, tarihi belgeler, fotoğraflar ve film karelerinin yanı sıra orada saklanan ve onlara yardım eden insanlara ait eşyalar evde yaşananlara ışık tutmaktadır. Anne'in orjinal günlüğü ve diğer not defterleri de müzede sergilenmektedir. Müzenin hazırladığı multimedya gösterisiyle bu evde saklanan insanlarla ve II. Dünya Savaşı'yla ilgili bilgiler eşliğinde sanal bir gezi yapmak da mümkün olmaktadır.

Kafesi ve kitapçısı bulunan müzenin vestiyeri yoktur ve içeriye büyük sırt çantalarıyla girilmesine izin verilmez. Müzeyi gezmek yaklaşık 1 saat sürmektedir. Anne Frank Evi'nde fotoğraf çekmek ve video kaydı yapmak yasaktır.

Dünyanın bir çok yerinden insanlar Anne Frank Evi'ni ziyarete gelmektedir. İçeriyi gezebilmek için uzun kuyruklar oluşturan turistlerin en yoğun akın ettiği dönem yaz sezonudur. Haftanın her günü saat 9.00 - 21.00 arası açık olan müze, sabah erken saatlerde ve akşam saatlerine doğru çok daha sakindir.

Merkez İstasyonu'ndan 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan müzeye 21, 170, 171 ya da 172 numaralı otobüslerle Westermarkt Durağı'nda inerek ulaşılabilir. Eğer su kanalından gitmek istenirse, Müze Botu direk Anne Frank Evi'nin önünde durmaktadır.

İletişim:
Entrance: 267 Prinsengracht
Phone +31 (0)20-5567105
Fax +31 (0)20-6207999
Web: www.annefrank.nl
P.O. Box 730
1000 AS Amsterdam
The Netherlands

 

 


İletişim / Telif hakları

  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaAmsterdam.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve görsel
öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 -